amberhurt amberhurt Wysyłka do 24h
amberhurt amberhurt Najniższe możliwe ceny
blog-1.png

Jak dbać o srebrną biżuterię, aby służyła przez lata?

09 Styczeń 2024

Srebro i złoto to dwa metale, które od wieków budzą podziw wśród ludzi. Nic więc dziwnego, że idealnie sprawdzają się jako materiał jubilerski. Tym razem skupimy się na pierwszym z nich, czyli srebrze i poznamy trochę historii, ale przede wszystkim sprawdzimy, jak dbać o biżuterię srebrną, aby przez lata cieszyć się jej pięknym wyglądem.


Od starożytnych cywilizacji, takich jak Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, srebro było symbolem bogactwa i elegancji. Używano go nie tylko do tworzenia przepięknej biżuterii, ale także jako monety i w przedmiotach codziennego użytku. Co ciekawe, w wielu kulturach srebro miało także znaczenie duchowe, przypisywano mu właściwości ochronne i uzdrawiające.

A teraz, w naszych czasach, srebro jest nadal jednym z najpopularniejszych metali używanych w biżuterii. Jest cenione zarówno za swoją atrakcyjność, jak i plastyczność. Jak jednak zadbać o srebrną biżuterię, aby przez lata cieszyć się jej wyglądem? Ważne jest zarówno przechowywanie biżuterii, jak i jej czyszczenie!

Dlaczego srebrna biżuteria ciemnieje?

Srebro w swojej czystej formie jest miękkie i bardzo podatne na kształtowanie, co sprawia, że doskonale nadaje się na biżuterię. Ale jest też bardzo reaktywne chemicznie – to właśnie ta cecha sprawia, że może ciemnieć, co technicznie nazywa się utlenianiem.

W kontakcie z powietrzem, zwłaszcza w wilgotnym środowisku, srebro reaguje z siarkowodorem tworząc czarny siarczek srebra. To właśnie ta warstwa sprawia, że nasze srebrne kolczyki, pierścionki, bransoletki czy naszyjniki tracą swój blask i zaczynają wyglądać na stare i zaniedbane. Dodatkowo, codzienne czynniki, takie jak pot, kosmetyki czy nawet wpływ środowiska mogą przyspieszać ten proces. Jest to całkowicie naturalny proces, ale może obniżać atrakcyjność biżuterii.

Na szczęście istnieją sposoby, aby temu przeciwdziałać! Aby jednak czyszczenie biżuterii było skuteczne i bezpieczne, trzeba sięgnąć po odpowiednie środki. Niewłaściwa pielęgnacja przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Jak więc nosić i przechowywać srebrną biżuterię, aby jak najdłużej cieszyć się jej blaskiem? Oto kilka podstawowych wskazówek!


  • Unikaj kontaktu biżuterii srebrnej z wodą, np. podczas kąpieli w basenie, ale również na co dzień,
  • unikaj kontaktu z kosmetykami – perfumy, lakiery do włosów i nawet niektóre kremy mogą reagować ze srebrem, powodując jego matowienie,
  • zdejmij srebrną biżuterię na czas uprawiania sportu,
  • zwróć uwagę na przechowywanie srebrnej biżuterii – srebro najlepiej przechowywać w oddzielnych woreczkach (np. woreczku strunowym) lub pudełeczkach. Zapobiega to zarysowaniom i ogranicza ekspozycję na powietrze, co spowalnia proces utleniania,
  • schowaj akcesoria w ciemnym i suchym miejscu,
  • unikaj szkodliwych substancji – chemii gospodarczej i silnych środków chemicznych.


Pamiętaj, że dbanie o srebrną biżuterię to nie tylko jej czyszczenie, ale także codzienne nawyki i sposób przechowywania. Zastosowanie się do tych prostych zasad może znacznie wydłużyć życie Twoich srebrnych skarbów.

Odradzamy również domowe sposoby czyszczenia srebra, np. pastą do zębów, ponieważ w ten sposób możesz zarysować powierzchnię biżuterii, co sprawi, że straci ona swój blask.

Jak czyścić biżuterię srebrną?

Co zrobić, jeżeli na Twojej srebrnej biżuterii pojawią się zaciemnienia? Czy da się przywrócić piękny wygląd swoich ulubionych dodatków? Jak najbardziej! Podążaj za poniższymi wskazówkami, aby znów cieszyć się urokiem ulubionych kolczyków, wisiorków i naszyjników.

Chociaż wyżej wspomnieliśmy o szkodliwości niektórych domowych sposobów, to jest jedno w miarę bezpieczne domowe rozwiązanie, czyli delikatny płyn do mycia naczyń. Klasyk, czyli ciepła woda i łagodny płyn sprawdzą się w przypadku lekko zabrudzonej biżuterii srebrnej. Po prostu zanurz akcesoria w ciepłej wodzie z płynem, delikatnie pocieraj miękką szmatką, a następnie spłucz wszystko pod bieżącą wodą.

Kolejny sposób wymaga to soda i folia aluminowa. Brzmi jak eksperyment naukowy? Trochę tak, ale jest niezwykle skuteczny! Wyłóż miseczkę folią aluminiową, połóż na niej biżuterię, posyp sodą oczyszczoną i zalej gorącą wodą. Soda w połączeniu z folią spowoduje reakcję chemiczną, która usunie ciemne przebarwienia. Po kilku minutach wyciągnij biżuterię, opłucz i ciesz się jej odnowionym blaskiem.

Inną opcją są specjalne ściereczki do polerowania srebrnej biżuterii, które możesz dostać w specjalnych sklepach. A jeśli wolisz profesjonalne środki, znajdziesz wiele produktów przeznaczonych do czyszczenia srebra. Upewnij się jednak, że są one odpowiednie dla Twojej biżuterii, szczególnie jeśli zawiera kamienie szlachetne.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie i właściwy sposób przechowywania biżuterii może zdziałać cuda. Ale ważne jest też, aby robić to delikatnie i unikać zbyt agresywnych metod, które mogą zarysować delikatną powierzchnię tego szlachetnego metalu. Uzbrój się więc w miękką szmatkę, specjalne pudełka i odrobinę cierpliwości, a zyskasz piękną biżuterię srebrną na lata!